LUCIE ČÁPOVÁ  

...průvodkyně na vaší cestě k SOBĚSTAČNOSTI

Jsou už i KOZY jen AUTOMATY NA MLÉKO?

Vydala jsem se na přednášku o výživě koz, abych se dozvěděla novinky, jak můžu těm mým kozím holkám ještě trochu přilepšit, aby byly stále zdravé a dožily se co nejdelšího věku.

O tom však přednáška nebyla!!!

Byla jsem z informací, které jsem se na přednášce dozvěděla, úplně v šoku. To těm mým holkám prostě nemůžu ani říct!

V celém stádě by zavládl chaos:

Alena ta by hned začala nadávat, kam to ten svět spěje.

Maruška by z toho chytla deprese a raději by už nežrala.

Valentýna ty naopak sežrala vše i za Marušku, co kdyby to bylo poslední neumělé jídlo v jejím životě.

Darja ta by chtěla vyrazit do světa a bojovat za práva koz.

Jana by se nenechala dlouho pobízet a šla by hned s ní, to jsou holt ty moje 2 holky rohatý.

Amálka by měla trauma, že už je asi nejstarší koza na světě, podle toho, co jí tu teď povídám.

Zrzka by se s ní hádala, že nejstarší je určitě ona. Její věk sice nemáme doložený ale ona si to pamatuje nejlíp.

Květuška by děkovala, že se u nás u narodila a nutila by mě jí přísahat, že tu určitě i v klidu dožije. „Slibuju.“

Julča by se tak zjančila, že by se jí srazilo mléko.

Deniska by se rozklepala a nenadojila by už letos nic.

Anča by chtěla hned všech ty ubohé vykořisťované kozy přestěhovat k nám.

Romanka by mě celou olízala z vděčnosti, že na takovéto praktiky s nimi nikdy nepřistoupím.

Nebojte, kozy moje, na tohle nepřistoupím a nedám vás.

Pro mě jsou moje kozí holky součást rodiny, ne výrobní stroje na mléko. Jinak je to však ve větších chovech v zahraničí. A velmi rychle se to dostává i k nám. Chov musí být totiž ekonomický!

 

Jak to chodí na kozích farmách v zahraničí

Na mnoha zahraničních farmách se praktikuje tzv. Výdojný systém, kde podnik nakoupí vysokobřezí kozy, nechá je porodit a ihned je začíná dojit, a dojí 18 – 24 měsíců, dokud kozy mají nějaké mléko. Celou dobu dostávají kozy optimalizované, přesně spočítané a namíchané krmivo, které zajistí, aby kozy dojily co nejvíce. Kozy se chovají v halách, pohyb venku snižuje produkci mléka. Když po necelých 2 letech kozy dodojí, jsou  „vyřazeny!!!“. Už se znovu nepřipouští, to už není ekonomické.

Šok!!! Z takového mléka se vyrábí vyhlášené francouzské kozí sýry.

A protože je tento systém ekonomicky výhodný, začíná se pomalu ale jistě dostávat i k nám. Ani současná situace není úplně růžová. Kozy se krmí i u nás optimalizovaným krmivem, v mnoha stájích se zasušuje antibiotiky, což je u krav už zcela běžný standart.

Co to znamená?

Zvíře se dojí co nejdéle, i vysoce březí matky dostávají krmivo tak, aby co nejvíce dojily. 3 týdny před porodem jejím do vemene vstříknuta látka, která způsobí okamžitou zástavu laktace, aby se s maximálním užitkem dojilo až do zákonem nařízené doby zasušení 3 týdny před porodem. Je to ekonomické a prý i velmi hygienické.

Tak o tom jsem neřekla ani mým dvěma kravičkám Jahodě a Ajdě! Ony moc dobře vědí, že doba, kdy čekají telátko je čas, kdy odpočívají a nabírají sílu pro sebe i pro miminko. Sice ještě nějakou dobu po připuštění dojí, ale mléka přirozeně ubývá. A pak mají ještě několik měsíců na to,  aby se mohly jen tak brouzdat po pastvě, odpočívat a těšit se na telátko.

Jsem moc ráda, že je všechny ty moje holky mléčný mám. Děkuju jim za to výborné mléko, které nám dávají. S láskou. Přijďte ochutnat a také ji tam ucítíte. Je sladká a voňavá. Rozechvěje celé vaše tělo svou krásnou silou a dá vám spoustu energie do života. Energii svobody a úcty ke všem živým tvorům na světě.

Lucie Čápová
Žiju a tvořím na své malé ekofarmě na rozhraní jižních a středních Čech. Inspiruji se přirozeným tokem života v přírodě, přirozeností s minimem zásahů. Jsme potravinově soběstační, vyrábím přírodní kosmetiku a drogerii, žijeme ekologicky, beze spěchu, šťastně. Vážíme si přírody, zvířat, rostlin a půdy a oni se nám za to odvděčují. Toužím předat toto vědění a zkušenost i dalším ženám a mužům, je to tak jednoduché a smysluplné! Přijeďte se k nám na farmu inspirovat. Začít žít v souladu s přírodou a svým tělem můžete hned, na jakémkoliv místě na světě. Můj příběh a více o životě na farmě si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář