LUCIE ČÁPOVÁ  

...průvodkyně na vaší cestě k SOBĚSTAČNOSTI

Soběstačnost jako cesta ke svobodnému životu aneb proč jsem se rozhodla psát blog

Nechce se Vám každé ráno vstávat do práce? Vadí Vám nekvalitní potraviny v supermarketech? Nestačí Vám pár týdnů dovolené? Myslíte si, že to nejde jinak? JDE, A JE TO SNADNÉ. UKÁŽU VÁM, JAK NA TO.

Už 15 let hospodařím na své ekofarmě, nemusím nakupovat potraviny ani drogerii, vše si umím vypěstovat a vyrobit. Nechodím do zaměstnání, trávím dny v krásné přírodě, plánuji si čas podle své nálady a potřeb farmy.

Přestěhovala jsem se z Prahy a začala hospodařit podle svého selského rozumu. Neměla jsem nikoho, kdo by mi poradil, hledala jsem informace na internetu i v odborných knížkách. Učila jsem se metodou pokus omyl. Můžete si o tom přečíst v mém příběhu.

Bylo těžké naučit se žít na vesnici, místní lidé mě stále považují za Pražačku, já jsem však vesničanka více než oni. Do města skoro nejezdím, nesnáším nakupování, obchodní domy mě vyčerpávají, snažím se jim tedy pokud možno vyhýbat.

DSC_2834 kopie

Vybudovala jsem si svůj ráj

Místo toho jsem si na 3 hektarech vytvořila svůj soběstačný ráj.  Okolo domu pěstuji na záhonech zeleninu, za domem máme velký sad s ovocnými stromy a jedlými keři. Okolo stromů a keřů pěstuji bylinky a koření, spousta bylinek tu však roste divoce, přirozeně jako součást trávníku.

20150504_124720

Po plotech se pnou fazole a hrášek, všude bzučí včely a poletují motýli.

Na zahradu s rostlinami pak navazují výběhy s našimi zvířátky. Máme 5 huculských koní, 4 poníky, 2 oslice, 2 kravičky, 10 koz, slepice, kachny a husy, jeden a čtvrt psa a poměrně dost koček, díky nim však o to méně myší:-)

Domácí mléčné výrobky a cesta na Farmářské trhy

Vždy jsem toužila vyrábět si vlastní mléčné výrobky. Začaly jsme s mojí sestrou vyrábět nejprve sýry a jogurty pro sebe a naši rodinu, pak pro známé, zájem byl čím dál větší.

Když začala móda farmářských trhů, uměla jsem už vyrobit opravdu kvalitní výrobky a proto jsem se rozhodla vybudovat na farmě malou sýrárnu a výrobu nechat úředně posvětit.

Protože vyrábím vše ručně a s láskou, z mléka od šťastných kraviček a koz, je o naše sýry, jogurty, mléko, tvaroh a máslo velký zájem. Z regionálních trhů jsme se dostali až na Farmářské trhy v Praze na Náplavce, kam jezdím každou druhou sobotu a spokojených nakupujících stále přibývá. Vychutnávám si tu atmosféru nakupování a sdílení zkušeností. Pokud to máte do Prahy blízko, přijďte se i Vy na nás podívat 🙂

20161231_120605

Stačí nám 2 kravičky a 10 koz

Lidé jsou překvapeni, že se dá vyrobit tolik výrobků od dvou kraviček a 10 koz.

Pro mě je důležité, že máme dostatek čerstvých kvalitních potravin pro sebe. Když  můžeme přebytky ještě prodávat na trhu a vydělat si tak peníze na další budování farmy, je to velmi příjemný bonus.

Kromě mléčných výrobků vozíme na trhy také Bio vajíčka od našich slepiček. Hlavní funkcí slepiček na ekologické farmě je čistit pastviny od parazitů a červíků. Pohybují se proto zcela volně po pastvinách s koňmi a s kravkami, mají dostatek čerstvé trávy a nahledají si přesně to, co potřebují pro svou kvalitní výživu. Jejich vajíčka jsou prostě božská!

20170303_130338

Vyrábím také kosmetiku

Od ekologické farmy byl už jen krůček k výrobě domácích krémů, mastí, mýdel, pracího gelu i ekologických úklidových prostředků. Chci vědět, co si dávám na svůj obličej nebo tělo a v čem peru prádlo pro sebe a své děti, čím se myjeme.  A výroba není vůbec složitá.

Jak na to se můžete dozvědět na mých nedělních Kurzech výroby domácí kosmetiky v Praze 4. Přijďte do útulné Kavárny Periferie a potkejte se s ženami, které mají stejné zájmy jako vy:-)

 

20160731_200937Melu na kamenném mlýnku čerstvou mouku a z ní peču voňavý chléb i zdravé moučníky.

V přírodě okolo farmy sbírám divoké bylinky, které používám na čajové směsi  i na vaření. Příroda nabízí tolik možností, stačí si jen vybrat.

 

Na farmě uprostřed krásné přírody dává každý den smysl, každý den je na co se těšit, každý den je nad čím žasnout, každý den je za co děkovat. Miluji rána, kdy vyjdu z domu a už mě lákají plody rostlin k ochutnání, trhám maliny, jahody, hrášek, rajčata, okurky a už jsem nasnídaná.

To už na mě mečí kozy, jdu je podojit, pak kravičky, podrbu koníky a posbírám vajíčka u slepic. Potěším se s kočkami a s naší skvělou hlídačkou, fenkou  Anatolského pasteveckého psa Dirim, promluvím s rostlinkami, jak se jim dnes daří. V sýrárně vyrobím sýry a další mléčné výrobky, odpoledne s mými dětmi znovu oběhnu zvířátka, postaráme se, aby měla dostatek krmení a nic jim nechybělo.

20150427_090807

Příjemně unaveni si jdeme večer lehnout do postýlek. Netrápí nás noční můry, spíme spokojeným spánkem. Nejsme nemocní, protože jsme za každého počasí venku na čerstvém vzduchu, jíme zdravé potraviny, které si samy vypěstujeme a vyrobíme.

Každý den cítím neskutečnou vděčnost za to, že jsem se vydala touto cestou a že mám svoji farmu. Že nemusím chodit do práce a pak své těžce vydělané peníze utrácet za jídlo ze supermarketu. Tady na Farmě je jiný svět, ještě ten starý a pohodový. Tady platí zákony přírody, zákony vesmíru.

V létě k nám jezdí na DĚTSKÉ TÁBORY děti z měst, nejvíce z Prahy. Pomáhají se zvířátky, hrají hry, běhají po přírodě a po farmě, ochutnávají naše výrobky, zkoušejí dojit kozy a vyrábět sýry, pečou s námi kváskový chléb. Je nám tady spolu dobře a vždy se zase těšíme na další společné léto:-)

Pojďte to zkusit se mnou

Rozhodla jsem se psát blog, abych se s Vámi mohla podělit o své zkušenosti. Abych Vám ukázala, jak je to vše snadné a jaký to dává smysl. Pomohu Vám vybudovat si Váš ráj na zemi. Nemusíte se hned stěhovat na farmu, začít můžete i v bytě v paneláku nebo v malém domečku ve městě. Stačí se jen rozhodnout a pustit se do toho! Pojďte, povedu Vás 🙂

Aby vaše cesta byla snažší, můžete si stáhnout zdarma mou E-KNIHU, ve které jsem pro vás sepsala mnoho návodů a popisů, jak můžete začít věci snadno a hned vyrábět doma. 

 20160510_125722

 

 

Lucie Čápová
Žiju a tvořím na své malé ekofarmě na rozhraní jižních a středních Čech. Inspiruji se přirozeným tokem života v přírodě, přirozeností s minimem zásahů. Jsme potravinově soběstační, vyrábím přírodní kosmetiku a drogerii, žijeme ekologicky, beze spěchu, šťastně. Vážíme si přírody, zvířat, rostlin a půdy a oni se nám za to odvděčují. Toužím předat toto vědění a zkušenost i dalším ženám a mužům, je to tak jednoduché a smysluplné! Přijeďte se k nám na farmu inspirovat. Začít žít v souladu s přírodou a svým tělem můžete hned, na jakémkoliv místě na světě. Můj příběh a více o životě na farmě si přečtěte zde >>
Komentáře
  1. Lenka napsal:

    Luci, jak je to s mlékem a kozickami nebo kravkami? Dávají mleko pořád nebo jen když mají malé nebo jsou těhotné? Díky 🙂

    • Lucie Čápová napsal:

      Lenko. Mléko je mateřské, od koz, krav i jiných savců. Takže musí být nejprve březí a pak teprve mají mléko.
      Kozy u nás mají kůzlata každý rok, teď jich zrovna máme spoustu. Necháváme je u maminek 6-10 týdnů, občas zbyde mléko i na nás:-) Pak jdou kůzlata od matek a přes léto dojíme. Na podzim přichází do stáda kozel, pomalu přestávám dojit a nechávám kozy 3 měsíce do porodu odpočinout (březí jsou 5 měsíců). Připadá mi to pro ně takto fajn, máme sice míň mléka, ve velkochovu by to neprošlo, ale my jsme spokojeni a kozy taky:-)
      Kravičky připouštíme jednou za dva roky. Klasicky se to dělá každý rok, ale to jsou skoro stále březí (těhotenství u krav 9 měsíců jako u lidí). Před porodem je několik měsíců nedojíme, podle toho, jakou mají stravu se zasuší postupně samy:-) a pak už dávají sílu jen do telátka.

Přidat komentář