LUCIE ČÁPOVÁ ♥
...průvodkyně na vaší cestě k SOBĚSTAČNOSTI
Na šípkách je naprosto skvělé, že se mohou sbírat dlouho dobu, vlastně i během zimy. Já často sběr bylinek nestíhám a na podzim je tolik práce na zahrádce, tak se na šípky často vydávám až na úplném konci roku, někdy i v lednu.
Šípky tedy můžeme sbírat od té doby, co jsou pěkně červené, až do té doby, dokud je úplně nesezobou v zimě ptáčci nebo neopadají.
Vůbec nevadí, že jsou přemrzlé. Já u přemrzlých (měkkých) šípků hned vycucávám sladkou „marmeládu“, která z nich po utržení vytéká. Je sladká a plná vitamínu C. Jen je potřeba dát pozor, abychom jí vycucli jen tolik, abychom s ní nesnědli i chloupky, které jsou uvnitř šípku. Ty pak nepříjemné pálí na jazyku nebo na patře ještě i druhý den!
Na každou zimu si suším alespoň 2 veliké zavařovací sklenice šípků. Jsou nejlepším zdrojem vitamínu C na zimu spolu s jablky a s kysaným zelím. Vůbec nevyužívám pomeranče a mandarinky jako doplnění vitamínů. Citrusy ochlazují a na zimu nejsou příliš vhodné.
Místo hmoždíře je možné je i rozdrtit kleštěmi, každý šípek zvlášť. Důležitě je šípek „otevřít“.
Po 12 hodinách vypadá moje sklenice s šípky takto:
Přes jemné sítko přecedíme, aby nám v limonádě nezůstaly žádné chloupky z šípků. A můžeme ochutnat tuto lahodnou limonádu.
Problém je, že jeden doušek nikdy nestačí:-)
Můj tip:
Scezené šípky ještě nevyhazuju. Přendám je do malého kastrolu, znovu zaleju studenou vodou a nechám na mírném plameni asi hodinu povařit. Po scezení vznikne čaj, který je také velmi dobrý. Sice už v něm není skoro žádný vitamín C, ale to nám nevadí, protože toho jsme vypili dostatek už v limonádě:-) Tento čaj doslazuji medem a piji ještě horký, je to životabudič:-)
Zbytek z rozdrcených šípků dávám ven k rostlinám jako hnojivo. Šípky jsou pro mě tak vzácné, že z nich nechci vyhodit ani malý kousíček.
Vyzkoušejte je i vy, určitě si je také zamilujete. Je to velmi jednoduchý krok k soběstačnosti:-) Další tipy najdete v mém eBooku zdarma
Výhodou této limonády je, že vám doma nezabere skoro žádné místo (nemusíte ji mít zavařenou v láhvích), nemusíte do ní přidávat vůbec žádný cukr, můžete si ji vyrobit doma úplně kdykoliv, vždy takové množství, které ten den vypijete. Jen musíte mít dostatek nasušených šípků. Dobře usušené šípky vám vydrží v uzavřené sklenici v temnu i 2 roky:-)
Napište mi, jak se vám povedla šípková limonáda. A jak máte rádi šípky vy?
Máte chuť začít se mnou vyrábět i kosmetiku? Ano, slibuju, je to také velmi jednoduché! A návykové! Protože SKVĚLÉ!
Pro přihlášení a další informace mi pište prosím na email lucie@sobestacnezeny.cz